Skákanie

Metóda, podľa ktorej musela žena čo najrýchlejšie „po“ všetko vyskákať.

Pás cudnosti

Podľa legendy ním križiacki rytieri počas svojej neprítomnosti chránili ženy pred pohlavným stykom s cudzou osobou.

Latexový kondóm

Rozšírená forma antikoncepcie a pokiaľ sa používa správne, je aj spoľahlivou antikoncepčnou metódou.

Antikoncepčná tabletka

Na Slovenskú sú dostupné moderné antikoncepčné tablety, ktoré obsahujú hormóny podobné tým, ktoré produkujú ženské vaječníky.

Vaginálny krúžok

Žena si ho zavádza do pošvy raz mesačne. Obsahuje nízku dávku hormónov , ktoré sa počas doby používania krúžku v pošve kontinuálne uvoľňujú.

Cieľom antikoncepcie je zabrániť neželanému tehotenstvu. Vybrať si môžete medzi hormonálnou a nehormonálnou antikoncepciou.

V súčasnosti sú na trhu dostupné viaceré formy antikoncepcie, ktoré sa odlišne používajú, rozdielne pôsobia a sú aj rôzne účinné.

Mechanizmus účinku hormonálnej antikoncepcie spočíva v tom, že ak sa užívajú ženské hormóny v podobe hormonálnej antikoncepcie, ich prirodzená tvorba v organizme je potlačená a v tele ženy sa prestanú produkovať aj hormóny potrebné na dozrievanie vajíčka. Ak vo vaječníkoch nie je dozreté vajíčko pripravené na uvoľnenie do vajcovodov, nedôjde k ovulácii, a tak nemôže byť vajíčko oplodnené.

Kombinované hormonálne prípravky, ktoré obsahujú dva hormóny - estrogén a gestagén - pôsobia viacerými mechanizmami. Primárne potláčajú dozrievanie a uvoľnenie vajíčka a sekundárne zároveň zahusťujú hlien krčka maternice, čím bránia prieniku spermií a tiež bránia uhniezdeniu vajíčka v maternici.

Jednozložkové prípravky obsahujú len jeden hormón - gestagén. Bránia takisto ovulácii a účinkujú aj vďaka sekundárnym mechanizmom, ako je zahustenie hlienu krčka maternice. Spoľahlivosť kombinovanej a jednozložkovej antikoncepcie je takmer rovnaká. Kombinované a ani jednozložkové prípravky nechránia pred pohlavne prenosnými chorobami.


Antikoncepčné tabletky Frekvencia používania: 1x denne

Tabletky sú jednou z najčastejšie používaných antikoncepčných metód. Sú dostupné len na lekársky predpis, ktorý gynekológ predpíše po vyšetrení. Sú účinné iba vtedy, ak sa užívajú správne a pravidelne. Môžu sa užívať prakticky od dospievania až po menopauzu. Antikoncepčné tabletky nechránia pred pohlavne presnosnými chorobami.


Transdermálna náplasť Frekvencia používania: 1x týždenne

Antikoncepčná náplasť sa aplikuje na čistú, suchú pokožku brucha, zadku, hornú časť chrbta alebo vonkajšej hornej časti paže. Náplasti sa vymieňajú po týždni. Obsahujú hormóny, ktoré sa počas celého týždňa rovnomerne uvoľňujú. Žena sa s náplasťami kúpe i spí.


Hormonálny vaginálny krúžok Frekvencia používania: 1x mesačne

Vaginálny krúžok si zavádza žena do pošvy raz za mesiac. Po vložení sa vaginálny krúžok ponechá pôsobiť tri týždne. Obsahuje nízku dávku hormónov, ktoré sa postupne uvoľňujú počas doby použitia krúžku. Spomedzi všetkých typov kombinovanej hormonálnej antikoncepcie dostupných na Slovensku, práve z vaginálne krúžku sa denne uvoľňuje jedna z najnižších dávok estrogénu. Nevstrebáva sa v čreve, preto na účinnosť nemá vplyv vracanie ani hnačka, alebo užívanie niektorých liekov, napr. antibiotík.


Podkožný implantát Frekvencia používania: 1x za 3 roky

Podkožný implantát je zriedkavejšia metóda antikoncepcie. Jeho účinnosť a nežiadúce učinky sú porovnateľné s tabletkovou formou gestagénovej antikoncepcie. Implantát sa aplikuje pod kožu väčšinou na vnútornej strane hornej časti paže a nie je viditeľný voľným okom. Je možné ho len nahmatať. Výhodou je, že sa nemus na každodennú (u tabletiek) či týždňovú (u náplastí) aplikáciu, pretože podkožný implantát poskytuje kontinuálnu trojročnú antikoncepčnú spolahlivosť.


Hormonálne vnútromaternicové teliesko Frekvencia používania: 1x za 3-5 rokov

Teliesko obsahujú syntetický hormón a účinkuje tak, že zahusťuje hlien krčka maternice a znemožňuje spermiám oplodniť vajíčko. Zároveň tlmí a znižuje pohyblivosť spermií v maternici a vo vajíčkovodoch. Zabraňuje rastu sliznice maternice a nedochádza k uhniezdenie vajíčka. Hormonálne vnútromaternicovételiesko pôsobí iba v maternici a nijako výrazne neovplyvňuje hormonálnu hladinu ženy. Vnútromaternicové teliesko môžu používať aj mladé dievčatá, nielen ženy po pôrode.
Je hormonálna antikoncepcia vhodná pre vás?

Ak ste sa rozhodli pre ochranu hormonálnou antikoncepciou, jej nasadeniu musí predchádzať návšteva gynekologickej ambulancie a vyšetrenie lekárom. Antikoncepcia pôsobí na každú ženu individuálne a zvážiť treba niekoľko okolností. Preto si pred návštevou lekára spomeňte, či niekto z vašich rodinných príslušníkov:

Lekár dôsledne zváži všetky potenciálne riziká.


Dávkovanie hormonálnej antikoncepcie

Hormonálne tablety sa užívajú každý deň, antikoncepčná náplasť sa aplikuje raz týždenne a hormonálny vaginálny krúžok sa vymieňa raz mesačne.


Nežiaduce účinky hormonálnej antikoncepcie

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky hormonálnej antikoncepcie patrí:

Väčšina týchto nežiaducich účinkov sa objavuje v prvých mesiacoch užívania hormonálnej antikoncepcie s výnimkou vynechávania menštruácie, ktoré sa naopak častejšie objavuje po dlhodobom užívaní. Medzi menej časté nežiaduce účinky patrí depresia, migrény, náladovosť alebo podráždenosť, bolesť prsníkov, intenzívne kŕče počas menštruácie, priberanie na hmotnosti, akné. Vždy si prosím dôkladne preštudujte príbalovú informáciu, ktorá je súčasťou každého balenia hormonálnej antikoncepcie.

Ak sa u vás objavia tieto alebo aj akékoľvek iné nežiaduce účinky pri užívaní antikoncepcie, informujte o tom svojho lekára a poraďte sa s ním o inej antikoncepcii, ktorá by vám mohla vyhovovať.

Do skupiny nehormonálnej antikoncepcie patrí kondóm, pesar a spermicídne prípravky. Pôsobia ako prekážka v ceste spermií, a tým zabránia ich ďalšiemu prieniku k vajíčku.

Kondóm Frekvencia používania: vždy pred pohlavným stykom

Mužský kondóm je rozšírená forma antikoncepcie a pokiaľ sa používa správne, je aj spoľahlivou antikoncepčnou metódou. Niekedy sa však môže stať, že kondóm skĺzne alebo praskne (napríklad kvôli ostrým nechtom), čo prináša riziko neželaného tehotenstva. Je to však jediná antikoncepčná metóda, ktorá chráni pred pohlavne prenosnými chorobami.

Pesar (diafragma) Frekvencia používania: vždy pred pohlavným stykom

Je to „klobúčik" s priemerom 6 - 10 cm, ktorý sa zavedie do pošvy pred pohlavným stykom. Jeho použitie si vyžaduje nácvik a určitú zručnosť, keďže táto antikoncepcia je účinná len pri presnom zavedení na správne miesto. Obyčajne sa odporúča kombinovať pesar so spermicídnymi prípravkami a ponechať ho v pošve ešte 2 - 3 hodiny po pohlavnom styku.

Vnútromaternicové teliesko Frekvencia používania: 1x za 3-10 rokov podľa typu použitého telieska

Zavádza sa do maternice, kde zabraňuje uhniezdeniu vajíčka. Telieska môžu mať rôzny tvar (obyčajne tvar písmena T) a bývajú s prídavkom medi, keďže meď má spermicídne účinky. Telieska sa zavádzajú väčšinou ženám, ktoré už rodili.

Spermicídne prípravky Frekvencia používania: vždy pred pohlavným stykom

Chemická antikoncepcia spermicídnymi látkami znehybňuje alebo priamo hubí spermie. Tieto látky existujú vo forme vaginálnych čípkov, ako krémy, peny či želé, ktoré sa aplikátorom zavedú čo najhlbšie do pošvy asi 5 minút pred pohlavným stykom. V záujme vyššej účinnosti sa odporúča kombinovať ich s bariérovou antikoncepciou - kondómom alebo pesarom.

Nevieš si vybrať?
Poraď sa so mnou.

Spustiť chat s Alicou