Hormonálna antikoncepcia spôsobuje akné

Akné sa môže objaviť v akomkoľvek veku: začína v dospievaní, u mnohých žien sa prejavuje aj po tridsiatke či dokonca v období menopauzy. Nové formy hormonálnej antikoncepcie v skutočnosti pomáhajú vyriešiť kožné problémy. Normalizujú nerovnováhu hormónov, ktoré sú v mnohých prípadoch pôvodcom kožných ťažkostí.

Hormonálna antikoncepcia zvyšuje riziko neplodnosti

Mechanizmus účinku hormonálnej antikoncepcie spočíva v tom, že ak sa užívajú ženské hormóny v podobe hormonálnej antikoncepcie, ich prirodzená tvorba v organizme je potlačená a v tele ženy sa prestanú produkovať aj hormóny potrebné na dozrievanie vajíčka. Žena môže otehotnieť prakticky hneď po vysadení antikoncepcie.

Na užívanie antikoncepcie musím myslieť každý deň

Podávanie hormonálnej antikoncepcie je rôzne. Hormonálne tablety sa užívajú každý deň, antikoncepčná náplasť sa aplikuje raz týždenne a hormonálny vaginálny krúžok sa vymieňa raz mesačne. Je dôležité, aby ste sa u svojho lekára informovali o všetkých druhoch antikoncepcie a zistili, ktorá by vám mohla vyhovovať.

Dva kondómy sú účinnejšie ako jeden

Veľmi opatrní jedinci si myslia, že dva kondómy naraz ich ochránia ešte lepšie pred neželaným tehotenstvom. Neuvedomujú si pravý opak a to, že pri použití dvoch kondómov sa zvyšuje riziko skĺznutia alebo pretrhnutia. Stačí jeden správne aplikovaný kondóm a budete v bezpečí aj pred pohlavne prenosnými chorobami.

Tabletkou ,,po“ všetko vyriešim

Tabletka „po“ je antikoncepcia, ktorá sa používa len pre prípad núdze! Nedá sa používať ako náhrada klasickej antikoncepcie.

Samostatné spermicídne prípravky sú dostatočnou ochranou

Pokiaľ sa spermicídne prípravky používajú samostatne, môže dôjsť k zlyhaniu metódy, a to hlavne z dôvodu nedôsledného dodržiavania všetkých zásad ich správneho používania. Z toho dôvodu samostatne používané spermicídne prípravky nepredstavujú dostatočnú ochranu pred počatím. K tomu, aby ste zabezpečili dostatočnú ochranu pred počatím, používajte spermicídne prípravky ako doplnok k inej forme antikoncepcie (napríklad kondómu alebo pesaru).